Raksha Khadase

Constituency:
Political Party: Bharatiya Janata Party
State: Maharashtra
Father's Name:
Mother's Name:
Date of Birth:
Place of Birth:
Marital Status:
Spouse's Name:
No. of Sons:
No.of Daughters:
Educational Qualifications:
Profession:
Permanent Address:
Present Address:
Assets: 14 Crore
Books:
Criminal Cases:
Politician: MP

Bio

Raksha Khadase (born 13 May 1987) is an Indian Bharatiya Janata Party politician from Maharashtra. She is a member of the 16th Lok Sabha (lower house of the Indian Parliament) from the Raver constituency.

Personal life

Raksha Khadse is daughter-in-law of BJP leader Eknath Khadse. She is widow of his son Nikhil Khadse.

Career

Celebration procession at Chinawalin Jalgaon district after Raksha Khadse and BJP's victory in Indian general election, 2014
Khadse was Sarpanch and later she was elected to Jalgaon Zila Parishad. In the 2014 Lok Sabha elections, she defeated Manish Jain of Nationalist Congress Party by margin of 318608 votes. She obtaining 605452 while Jain received 287384 votes. At the age of 26, she along with Heena Gavit, became the youngest MP in the 16th Lok Sabha.

Position

Positions Held:14 Sep. 2010 – 29 Feb. 2012 Sarpanch, Kothali, Tal-Muktainagar, Dist-Jalgaon, Maharashtra
02 Apr. 2012 onwards Chairperson (Sabhapati) Health, Education and Sports Committee, Zillah Parishad, Jalgaon, Maharashtra
May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Empowerment of Women
1 Sep. 2014 – 31 Aug. 2017 Member, Standing Committee on External Affairs
Member, Consultative Committee, Ministry of Water Resources, River Development and Ganga Rejuvenation
1 May 2017 onwards Member, Committee on Estimates
1 Sept. 2017 onwards Member, Standing Committee on Agriculture