Subhash Bhamre

Constituency:
Political Party: Bharatiya Janata Party
State: Maharashtra
Father's Name:
Mother's Name:
Date of Birth:
Place of Birth:
Marital Status:
Spouse's Name:
No. of Sons:
No.of Daughters:
Educational Qualifications:
Profession:
Permanent Address:
Present Address:
Assets: 12 Crore
Books:
Criminal Cases:
Politician: MP

Bio

Dr Subhash Bhamare (born 11 September 1953) is an Indian politician and a member of the 16th Lok Sabha. He represents the Dhule constituency of Maharashtra and is a member of the Bharatiya Janata Party (BJP) political party.

Political career & background

  • 16 May 2014: Elected to 16th Lok Sabha.
  • 1 Sep 2014 onwards: Member, Standing Committee on Health and Family Welfare.
  • 5 July 2016 : Minister of State for Defence.
  • His mother was the first female MLA of Sakri Vidhan Sabha Constituency
    • 1972: Gojarbai Ramrao Bhamare, Indian National Congress

Position

Positions Held 05 July 2016 Union Minister of State, Ministry of Defence 12th Mar 2015 to 5th Jul 2016 Member, Governing Council of ICMR 1st Sep 2014 to 5th Jul 2016 Member, Standing Committee on Health and Family Welfare Member, Consultative Committee, Ministry of Railways Elected to 16th Lok Sabha